Press "Enter" to skip to content

Archiv rubriky: Deník

Jak jsem potkala lásku

Existují dva základní názory na lásku.

Jeden je, že láska je něco, co se jednoduše stane. Buď je, nebo není. Buď milujete, nebo nemilujete. Je to něco co se nedá ovládat nebo změnit.

Druhý názor je, že lásce se dá naučit. Pokud milovat chcete, tak si najdete na člověku věci, které milujete.

Já si myslím, že láska v plnohodnotném partnerském slova smyslu je od každého kousek.

Měla jsem za svůj život vztahů a milenců, že to možná od dívky mého věku není zrovna hezké. Konkrétní číslo vám neřeknu, protože ho ani nevím. Na některé se už ani nevzpomínám. Měla jsem klidná i rušná období. Dokonce jsem si několikrát myslela, že jsem byla zamilovaná. Jenže realita je taková, že pravou lásku jsem okusila až před necelými dvěmi lety a vznikla podle mě velice zvláštním způsobem.

Znali jsme se už nějakou dobu. Byl to ten tichý, trochu tajemný kluk z jedné ajťácké partie na vysoké. Nejdřív jsem se s jeho partou příliž nebavila. Ani si už přesně nepamatuju, jak jsem se do jeho partie připletla, nejspíš to bylo díky tomu nejakčnějšímu a nejméně ajťáckému týpkovy, který se do čistě klučičí společnosti snažil dostat nějakou dívku. Ale prostě se to najednou stalo – začala jsem s nimi chodit na akce. A postupně, velice pomalu, jsem je začínala poznávat. Až časem jsem pochopila, že jejich vztahy byly vcelku křehké a povrchní. Myslím si, že na jejich prohloubení jsem měla nemalý vliv.

S každým z nich jsem měla pár velice zajímavých období a zkušeností, ale to je na jiný příběh. Já chci mluvit konkrétně o zkušenostech s jedním z nich.

Jak jsem již psala, byl to ten tichý, ne příliž výrazný kluk, dokud se neopil. Když vypil značné množství alkoholu, poutal pozornost především velice specifickým chováním a častým usínáním ve zvláštních polohách. Když naléval, nikdy nenaléval jenom sobě. Přesto si zachovával svou podpůrnou roly. Protože i já nepatřím mezi ty „showmany“, ale spíše do pozadí obvyklého dění v jako pozorovatel a občasnéný přicmrndávač nějakou nejapnou poznámkou, nebylo divu, že jsme často skončili dva sedět na kolejích na posteli, smáli se ostatním, nebo rozebíráli školní projekty. Bylo téměř nevyhnutelné, že tento ne příliž sdílný kluk, se kterým jsem si byla tak podobná, se stane mým blizkým kamarádem.

A taky se tak stalo.

Začal dělat věci, které dělá člověk obvykle jen pokud mu na někom záleží. Třeba mě doprovázel na zastávku z nějaké akce. Všímal si, když mě něco trápilo a vždy se na to zeptal. Chtěl mi pomáhat, dokonce mi nosil občas tašku, když mě bolela záda. Ne že by mi nedocházelo, že to asi nedělá z úplně čistých pohnutek, ale protože jsem v tom období byla uzavřená vůči mužům tak nějak všeobecně, udržovala jsem to jako čistě kamarádské. Nepřestal mi být dobrým přítelem ani když jsem měla pletky s bratrancem z jednoho z naší partie, čímž jeho hodnota v mých očích vzrostla několikanásobně. Celá ta situace byla trochu nešťastná a neskončila zrovna dobře, přesto byl stále poblíž a poslouchal moje duševní výlevy.

A potom to přišlo. Možná nejhorší období mého života vrcholilo. Táta něměl práci, jeho zdravotní stav se zhoršoval, tlak na mě se zvyšoval. Někdy jsem měla tak silné stavy, že jsem utíkala k alkoholu. Občas jen tak s vínem v ruce, s ním po boku na lavičce, se slzami v očích. Když se na to dívám zpětně, byl to právě on a naše dlouhé rozhovory, díky kterým jsem si zachovala duševní zdraví a dokázala učitnit nejtěžší rozhodnutí svého života. Blížilo se léto, začínalo být teplo. A protože jsem se k němu cítila tak blízko, moje provokativní já se projevilo a při opalování na zahradě s zpestřovalo si čas posíláním fotek ve spodním prádle. Zatímco on se učil jeden z nejhorších předmětů na škole.

Moment, kdy se všechno tohle zlomilo nastal v den, kdy byla akce u našeho ne příliž atáckého týpka. Pili jsme. Pili jsme hodně a dělali jsme blbosti. Třeba jeden den před spaním jsme blbly a vtipkovali o tom, že budu spát vedle něj. Nebo takové bláznoviny, že jdeme uprostřed noci na vesnici kde bydlel organizátor na hřiště. Nevím, co ten spád vyvolalo. Bavili jsme se jako vždycky, když se najednou zhroutil. Prostě propadl v pláč, srdceryvný spontánní pláč, bez jakéhokoliv slova. Překvapil mě. Ten normálně tichý kluk předemnou najednou seděl na lavičče a brečel jak malé dítě. Seděla jsem vedle něj a snažila jsem se ho nějak utěšit ještě s jedním kamarádem, ale nedařilo se nám to.

Tehdy jsem si myslela, že bylo především kvůli mě, ale protože jsme z něj nedokázali dostat jediné slovo, nevěděla jsem. Že jsem to zase přehnala. Ale nebyla jsem si úplně jistá, protože potom co mluvil s organizátorem akce osamotě jsem se organizátora ptala, jestli to bylo kvůli mě. Řekl mi, že o mě nepadlo ani slovo.

Na cestě z hřiště chtěl být blízko mě. Tiskl mi ruku tak, že to až málem bolelo. Díval se na mě očima, které říkali o jeho rozvířeném nitru tolik, a já v tu chvíli zapoměla na všechno. Důležité bylo, že je v bolestech. Že to je člověk, který tu byl pro mě a já v něm nejspíš vzbudila city, které jsem úplně nechtěla. Měla jsem zodpovědnost za jeho bolest, takže tu musím, ne, chci být pro něj. A na ničem jiném nezáleželo. Tak jsem mu tiskla ruku nazpět a dívala se do jeho uslzených očí.

Druhý den byl tento tichý člověk ještě tišší než jindy. Kromě občasných pohledů jsem věděla, že to není jen kocovinou. Když opouštěl šalinu kterou jsem já šla dál, sotva mě pozdravil.

Když jsem došla domů, napsal: „Je tu nejaká možnosť že niekedy budem viac ako len bútlavou vŕbou? Mám u teba šancu na nejaký romantický vzťah?“

Moje obavy se naplnili a já nějakou chvíli nevěděla, jak na to mám reagovat. Vždyť věděl, v jakém stavu jsem byla, jak divný pohled jsem měla na všechny muže. Hodiny jsem to z ním probírala, pitvala svoje svědomí. A přesto měl dostatek kuráže se zeptat. Ten tichý, nezkušený kluk.

To už musí být vážné.

A pak jsem se na to podívala trochu z jiného pohledu. Není mi nesympatický – abych pravdu řekla, akorát jsem se na nej nikdy nedívala jako na objekt potenciální lásky. Jednoduše jsem se od jisté doby tak na muže nedívala. Je nezkušený. Já zkušenosti mám. A přestože byl teď trochu psychicky rozbitý, viděla jsem v něm jistý druh psychické síly.

Dala jsem mu nabídku, že budeme kamarádi s výhodami, pokud si na to troufá. Pokud si myslí, že by to neunesl prez srdce, ať řekne ne. Hned na začátku jsem mu vysvětlila, že jednoduše nejsem připravená na závazek, ale protože bych mu ráda pomohla získat trochu jistoty v romantických záležitostech, „zaučím“ ho. Kladla jsem mu na srdce, ať si to opravdu dopře promyslí.

A řekl ano.

A začali jsme se vídat sami, za účelem mít „lekce“.

A mě se to líbilo. Hmm, ne, začínala jsem se na něj dívat jako na potenciální objekt lásky a uvědomila jsem si, že ještě nikdy v životě jsem nepotkala muže, se kterým bych si tak perfektně padla do noty ve všech podstatných ohledech. Otevřel se mi a já zjistila, jaká vášeň se v něm skrývá a jakou vášeň ve mě vyvolává.

Když se na to dívám zpětně, skutečnost, že místo „všechno nebo nic“ se rozhodl pro variantu „aspoň něco“ pro mě byla v našem vztahu jedna z nejdůležitějších. Měl zájem o mě jako o osobu, jeho láska nebyla majetnická hned v začátcích. Po měsíci lekcí jsem si uvědomila, že jsem se do něj po uši zamilovala. Tak jsme se rozhodli, že spolu teda začneme oficiálně chodit.

Jaký z toho mám závěr? Lásce člověk musí být otevřený. Člověk není schopen milovat, když jednoduše nechce. Z toho většinou vzniká tak nechvalně známý friendzone – ona by tam možná i láska byla, ale dokud se váš protějšek ve vašich očích nezmění na potenciální objekt lásky, tak se láska nikdy nemuže ani stát.

A že se lásce dá naučit? To je důležité potom, co se vzplanutí otevře, a až první vzplanutí nastane. Ten plamínek lásky je nutné udržovat. Chce to práci na sobě, i na vztahu. Je naprosto přirozené, že lidská mysl je mnohem citlivější na negativní věci. Právě tato citlivost zachránila lidskou civilizaci nesčetněkrát před záhubou. Ale v lásce je to naopak – člověk se musí naučit všímat si těch drobných pozitivních věcí. Bez toho láska nevydrží, mnohdy ani nevzplane. Takže pokud už člověk našel někoho, s kým vzplanul, musí se naučit přilévat olej. 🙂

Den, kdy jsem se rozhodla…

Některé mé přátele tohle rozhodnutí nepřekvapí. Některé lidi, kteří mě znají na základě mých abicí, ano. Tohle rozhodnutí ale nebylo lehké. A díky bohu není nezvratné. Pokud za rok zjistím, že to není dobré, nebude nic, co by mi bránilo to zvrátit. Ale teď…

Už toho mám tak akorát dost.

Co je nejhorší? Nerozhodnost. Ten stav, kdy stojíte na rozcestí, přemýšlíte kterou cestou jít. Přešlapujete a nahlížíte kousek po kousku do obou, ale žádnou se nevydáte. Pokaždé se vrátíte zpátky a přemýšlíte znovu. Přestože mi moje intuice něco radila, zase jsem váhala. A když se ani jednou cestou nevydáte, stojíte na místě. Nikam se nehnete. Takže logicky je žádoucí se rozhodnout co nejrychleji. A čím déle otálíte, tím horší je se rozhodnout. A ještě pokud do toho zamícháte strach… Je to směs akorát tak na zhroucení.

V podobném stavu jsem byla, když jsem přemýšlela, jestli odejdu od rodičů. Tehdy to ale bylo jiné. To rozhodnutí bylo evidentní, spíš mi v tom bránili moje morální přesvědčení, vztahy a tak. Teď? Je to čistě na mě. Ale člověk se nikdy nerozhoduje čistě za sebe, pokud má pocit, že to rozhodnutí je důležité. Takže se ptá na názor lidí kolem sebe. Jestli opravdu zahrnul všechna fakta. Jestli opravdu zhodnotil věechny možné následky. Snaží se rozhodnout správně. A začne do toho míchat věci, na kterých nezáleží.

Jako třeba názor rodičů.

Dobře, tohle znělo hnusně. Rodiče, pokud teda mluvíme opravdu o těch milujících rodičích, které já mám, na jejich názoru určitě záleží. Protože jsou to ti zkušenejší, veteráni života, jediní lidé na celé planetě kteří mají opravdu důvod to se svým dítětem myslet vážně. Pokud je názor někoho kromě mě důležitý, jsou to oni. Ať už se nám jejich názor zdá jakkoliv zastaralý či nesmyslný, má váhu, pokud respektujete jejich zkušenosti. A ne malou. Takže pokud moji rodiče řeknou, že vysoká škola je důležitá, určitě to přidá vysoké škole v mé hlavě na důležitosti.

Jenže kde je ta hranice, kdy se rozhodujete opravdu za sebe a kdy děláte věci tak, aby jste se zalíbili někomu jinému?

Co jsem chtěla říct… Že dneska byl strašný den. Den, který jsem si rezervovala, že se budu učit na zkoušku. Den, kdy jsem nešla do práce a byla opravdu rozhodnutá, že ho věnuju zkoušce. Ale když jsem se měla na materiály opravdu podívat…

Co když to bude zbytečné? Je x dalších věcí, které by měli mnohem větší smysl, než se teď učit na tu zkoušku…

…a podobné myšlenky se mi honily hlavou, které byly způsobené jednou jedinou věcí. Nerozhodností. Protože kdybych byla rozhodnutá studovat, tak bych se prostě učila. A kdybych byla rozhodnutá nestudovat, prostě bych nestudovala, ale třeba dělala na svém projektu. Je to jednoduché jako facka. Takže místo toho, abych dělala něco užitečného, jsem opět zůstala stát před rozcestím a nešla nikam.

Ale já nejsem člověk, který vydrží stát na místě příliž dlouho. Celé tohle rozhodování má příčinu v jedné věci. Nevěřím tomu, že mi ta škola aktuálně něco dá. Kromě toho, že mi dá další papír, který v mém oboru stejně strácí na významu. Učit se učím i bez školy. Už jsem si dokázala, že pokud něco chci (jako třeba studovat vysokou školu a u toho kvalitně pracovat), tak to dokážu. Bakaláře jsem dělala kvůli sobě. Měla jsem motivaci a držela jsem se ji, několikrát jsem si ji připomínala. Logicky se měla moje motivace překlenout i na Ingenýra. Ale nestalo se tak. I když odmalička můj sen byl být Ing. z VUT, ne, tento sen mého malého naivního já zůstane prozatím v minulosti. Protože jádro téhle myšlenky bylo spíš získání nějakého životního směru a uplatnění. A tohle jsem získala. Takže vlastně pokračování na Ing bylo jen takové nevystoupení z proudu. Mou motivací studovat bylo uvést se do provesního života. Kvůli několika zkušenostem v předcházejících letech jsem toto uvedení trochu uspěchala. A teď?

Samozřejmě přiznávám, že celému tomuto rozhodování nenapomohl fakt, že jsem neskutečně líná, že mám dobrou práci (kterou si snad udržím), apod. Ale… proč z tohoto rozhodnutí dělat velkou vědu? Však se svět nezbortí. To, že teď odejdu ze školy neznamená, že ji nikdy neudělám, že si tím zavřu nadobro dveře. Zůstávám v oboru, takže ani vědomosti nabrané z bakaláře nezapomenu. Že když teď odejdu, už se nikdy nevrátím? A co když mi lidi říkali, že když začnu pracovat, tak nedostuduju?! Ha! Dostudovala jsem bakaláře! Dodělala jsem ho a při tom dělala práci na částečný úvazek, stěhovala se a řešila rodinné záležitosti….. Když něco chci, dokážu to. Když to budu chtít, tak to udělám. A na ničem jiném nezáleží.

Rozhodla jsem se, že dnes přestávám být studentem. Dnes se ze mě stává pracující člověk. Dobře, dnes ještě ne… ale v pondělí. 🙂

 

 

Seznam – aneb jak tomu je dnes

Před nějakým časem (je to asi pár let) jsem psala seznam věcí, které bych chtěla jednou mít. Kromě toho že je to celkem dávno, hodně věcí je dnes jinak, jen tak ze srandy se na to podíváme…

 • hifinu, – koupila jsem si před pár lety (Sony, 400W)
 • židli k psacímu stolu, – dostala jsem… (tak dlouho jsem o tom mluvila až jednou šel kamarád odkudsi z práce, a volal, jestli nechci židli… zadarmo… mno neberte to!)
 • nové sluchátka k mobilu, – joooooo ty mám, za pár tyček ale stálo to za to, slouží už minimálně dva roky (Sony, bluetooth i kabel)
 • nějaké nové hadry, – to už si nepamatuju ale jo určitě něco jsem si od té doby koupila 😀
 • zajít si ke kadeřnici, – ehm, od jisté doby se stříhám i barvím sama, tak nevím…
 • zaregistrovat se na pilates, (a chodit tam!!!) – FAIL 😀 to se mi nějak pořád nedaří, ačkoliv teď mají pilátes asi dva vchody od mého nového bydliště…
 • zrekonstruovat stránky, – jop, to právě TEĎ dělám
 • dopsat příběh, – eh, který? 😀
 • víc přispívat, – no comment
 • najít čtenáře, – LOL
 • nafotit nějaké fotky, – těch jsem už nafotila, ale asi ne takového typu, jako jsem tehdy myslela…
 • chodit do školy!!! (heh), – mno, vzhledem k tomu, že jsem úspěšně dodělala bakaláře (za 5 let, ale dodělala!) beru tento bod jako splněný…

Opět jsem si rozšířila obzory…

Do předmětu PDB (pokročilé databáze) jsme s přítelem dělali celý http server v Javě, který komunikoval s Oracle databází. Do těď jsem se úspěšně Javě vyhýbala. V naději, že si Java se školní databází pokecá lépe než C#, ve kterém jsem chtěla vyvíjet původně, jsem na tu Javu přistoupila.

Ehm… Trochu (hodně) jsem se pletla.

Jestliže jsem si naivně myslela, že Java není tak strašná a že prostředí na komunikaci s databází bude minimálně tak přívětivé, jako je v Entity Framework… mno byla jsem úplně vedle. Ne, jediný rozdíl oproti potenciální implementace v C# byl akorát ve způsobu pracování Orácle SDO_GEOMETRY, jehož obdova v Javě je JGeometry. Tento typ se vůbec nemusí nijak převádět při komunikaci s databází.

Proč jsem tedy vlastně opustila od možnosti programovat to v C#? Bylo to mé zjištění, že ODP.NET (Oracle Data Provider, který funguje i s Entity Framework) nepodporuje SDO_GEOMETRY ani multimediální typy specifické pro Oracle, a bohužel celý projekt byl přesně o užívání těcho typů a SQL funkcí nad nimi. Jediný způsob (o kterém mi řekl až náš cvičící, kterému jsem psala nešťastný email), byl pomocí WKT (Well-known text).

V naději, že se vyhnu tomuto micromanagementu jsem přecházela do Javy, kde jsem se tomu stejně nevyhla. Protože to co C# dnes má obsaženo ve svých standardních knihovnách, Java jednoduše nemá. Běžné konverze mezi podobnými typy? Statické třídy i s kontrolou překladače? Typy jako Pair, Triplet, nebo Tuple? Nějaké dodržování standardu při pojmenovávání method? Ručnímu, nebo aspoň methodou generovanému SQL jsem se stejně nevyhla (Entity Framework a LINQ většinu téhle komunikace pro programátora příjemně zaobalí do líbivého a srozumitelného kédu) a práce s návratovou hodnotou z databáze je něco naprosto děsného. ResultSet má kurzor, vůbec se nedá mapovat na nějaký smysluplný senzam objektů se kterým by se dalo nějak rozumě pracovat. Teda pokud si to člověk neudělá všechno ručně, že.

Připadalo nám, že jsme se vrátili tak trochu zpět k C, ale pořád nám zůstal ten divný pocit objektovosti. Ani s C++ se to nedá srovnat, protože pokud používáte boost, hodně věcí už ani tam nemusíte řešit. Nejvíc zhrozená jsem asi byla ze způsovu, jakým fungují interface a abstraktní třídy. Nemluvě o šílené a bídné podpoře komunikace s Oracle databází, kterou jsme si stejně museli implementovat sami.

Java – Zpátky do jeskyní. Prý se někde na fórech říká, že Java je zombie jazyk. Mno, o C# se toho říká taky hodně… Ale dokud to bude Microsoft tlačit tak jak to tlačí, myslím, že má rozhodně mnohem větší budoucnost.

Takže jsem si zaprogramovala v Javě, zanadávala, vrátím se zpět k oblívenému C# v naději, že Javu už nikdy neuvidím. A na závěr si dovolím malý citát.

Java je dobrá jen na to, aby ji někdo vzal, pochopil, a přepsal do C#.

Hledání, otázky, život

Je to přesně rok a půl, kdy jsem psala poslední příspěvěk na tento blog. Od té doby se některé věci změnily, a jiné vůbec.

Trochu ajťácky to, o čem bude následující článek. Pokud to nepochopíte, nevadí, jednoduše to přeskočte.

  Function bool IsAlive(human Person)
  {
    if (Person.NumOfQuestions != 0)
    {
      if (Person.ActualQuestion.Unanswered)
      {
        try { Person.SearchForAnswer(); }
      }
      return true;
    }
    else
    {
      return false;
    }
  }

Celý život si klademe jisté otázky a během bloumání po světě nalézáme na některé z nich odpovědi. Některé zůstanou nezodpovězeny do posledního dechu, na jiné zase nalezneme více možných odpovědí, než bychom rádi. Ano, kéž by svět byl jednoduchý, jednoznačný, evidentní. Nebo raděj ne…

Je jen jedna jediná odpověď, která je jasná. Je to odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbec: 42.

Ale jaká je otázka? Mno, nebudeme zabředávat do literálních vod, alespoň ne v tomto směru. Je důležité si klást otázky. Nemusíme je vyřknout nahlas. Ale to, že se ptáme, i když odpovědi nikdy nezískáme, znamená, že něco v nás vzbuzuje zájem. A zájem je projevem života.

Jednoduše se z toho dá vyvodit:  Ti, co se neptají, nežijí.

Přijde Vám to absurdní? Nebo si myslíte, že mám pravdu? Myslíte si že je snad život o nečem jiném, než hledání odpovědí na naše otázky? Chcete mi snad tvrdit, že jste si nikdy nepoložili žádnou otázku?

Možná by někteří z Vás přišli s argumentem, že zvířata nekladou žádné otázky, a přesto žijí.

Omyl.

Co je to otázka?

Dovolím si zkopírovat definici z Wikipedie – Otázka.

Otázka je formulace, vyjádření problému.

Zkusme se na otázku podívat více jako na abstraktní pojem, ne jako slovní útvar. Pak by se to dalo říct, že je to „proces, nebo snaha o uvědomění si a vyřešení problému„. A teď zpět ke zvířatům. Copak zvířata nemají problémy? Kde pak, určitě mají hodně problémů, akorát jsou nám dost cizí, protože my jsme už vývojově trochu jinde, „civilizovaní„. Taková medvědice určitě řeší, kam se uchýlí k zimnímu spánku. Nebo jestli je ten cizí tvor nebezpečný pro její mláďata. Je pravda že jejich řešení jsou více instinktivní a mohá zvířata ještě nemají vyvynuté vědomí, díky kterému by si uvědomili sebe, natož svoje problémy. Taková moucha toho o sebeuvědomění asi moc neví, ale to je trošku jiné téma. Ale co takový pes? Dokážete s jistotou říct, že když na Vás upře ty prosebné oči, zatímco vy před ním v ruce máváte pamlskem, někde v jeho mozkové dutině a vědomí nepřobíhá otázka: „Dá mi to nebo mi to nedá?“

Po dlouhé době… V-log a útěky od reality.

Zdravím všechny kdo s největší pravděpodobností omylem zabrousí na můj blog, ať už vás sem kterýkoliv s čertů (vyhledávačů) zanesl. Po dlouhé době sem píšu něco, co má připomínat nějakej blog-post, ačkoliv si ještě nejsem jistá, jestli z toho něco bude. Bohužel patřím k těm lidem, kteří něco dlouhodobého vždycky rozdělají, a nakonec u toho nevydrží. Vedle té tuny komerčních blogů (říkám tak těm, co se zabívají ať už životem celebrit nebo filmů), faqbuku a twitteru, mimo jiné i tumbleru, stejně nemám šanci si získat nějaké opravdové čtenáře, takže to tady spíše píšu sama pro sebe.

Před pokračováním snad jen dodat:
Lidi se nemění, jen okolnosti a vývoj v životě.

Nejspíše to bude dlouhý článek, protože toho mám na srdci hodně. Tolik, že nemám moc tušení kde začít. Utěšuje mě fakt, že si to nejspíš stejně nikdo nepřečte, takže na tom vlastně nezáleží. Kdo by si to vůbec četl? Ne, vážně, kdo já jsem, a co jsem v životě dokázala, aby o tohle někdo vůbec zavadil? Možná jenom přátelé, kterým bych ale musela o tomto blogu říct, doprošovat se, aby mi udělali tu laskavost, ale to by nebylo upřímné.

Takže první téma: V-log, neboli Video Blogy a to okolo

Nějakou dobu si zahrávám s myšlenkou, že jeden sama začnu. Když se podívat na net, hlavně na anglicky mluvící jůtůbáky, najde se tam hned několik úspěšných (mezi nimi i IISuperWomanII). Vzhledem k tomu, kolik toho mám co světu říct, by to byl asi nejjednodušší a nejvíce sledovaný způsob, jak svoje myšlenky šířit dál. Ale je tu problém. A tím jsem já sama.

Jasně, jsou lidi, kterým nedělá sebemenší problém vylézt jen tak na kameru a začít sebevědomě něco blábolit a ještě u toho být vtipní. Vlastně jsem nikdy nepatřila k lidem, kteří by s tímhle měli nějaký extrémní problém – to taky není ten zádrhel. (Vynecháme detail o kvalitě tohoto výstupu.) Horší to je v momentě, kdy se už nějaké takové video třeba aj na světlo veřejnosti dostane, a přijdou první reakce lidí. Vždycky jsem špatně snášela, když mě někdo neměl rád, ačkoliv v poslední době se s tím setkávám častěji než bych chtěl. „Love me or hate me.“ Jo, přesně tahle věta mě provází posledních pár let nejvíce. I když je to cesta, kterou jsem si zvolila – jednoduše být sama sebou nehledě na to, co si o tom myslí ostatní – někdy se nacházím ve svěráku mezi vlastním přesvědčením a naivními touhami. Jen tak mezi námi, kdo by nechtěl být oblíbený? Nemluvím o žádné extrémní oblíbenosti jako třeba u celebrit ani o falešné oblíbenosti, kdy vás mají lidi „rádi“ jen kvůli povrchním záležitostem (penězům, kráse…), ale každý tak nějak touží cítit, že do tohoto světa patří, že je v pořádku že je jeho součástí a i to co dělá není úplně mimo mísu. Za svých 22 let už jsem ale pochopila, že tenhle pocit musíme najít sami v sobě. Říká se tomu „zdravá sebedůvěra“ a bohužel čím dál tím méně lidí ji má.

Ačkoliv to nerada přiznávám, i já s tím mám problém, a nejspíš vždycky mít budu.

Ale zpátky k věci. Co jsem tím chtěla říct, že začít takovej v-log není žádná sranda. Aspoň teda ne pro mě. Pamatuju si jak jsem byla vyklepaná, když jsem se dostala před kameru na castingu na MTV moderátora (ano, POKUS TU BYL). Jasně, bylo snad 16, zakoktala jsem se takovým způsobem že jsem nemohla říct ani svoje jméno, a pak jsem si tak smutně uvědomila, že jsemto video měla natočit doma. Mohla bych se vidět, zhodnotit na čem musím zapracovat, zvyknout si na kameru jako takovou, a pak už by mi to tak divně nepřipadalo. Možná bych se dokonce dostala aspoň před komisi – kdo ví? Ale to už je minulost. Měla bych přemýšlet co se svým životem udělám teď. A to co nejdřív. A začít v-log by možná nebyl úplně ten nejhorší začátek. (Vážně, co horšího se mi může stát, že ze mě udělají příklad, jak se to dělat NEMÁ?)

Druhé téma: Můj život teď a potom

Chtěla bych volně navázat na předešlý odstavec. A to konkrétně na větu „měla bych přemýšlet co se svým životem udělám“. Ne že by v mém životě byl nějaký problém, nebo krize identity či tak… Každý má nějaké problémy, i když já jich teďka mám vážně nad hlavu a i já sama se divím, že z toho ještě nejsem šedivá… Ale kdo problémy nemá? Abych pravdu řekla i když skoro nic nedělám, tak mám v celku dobré vyhlídky. Zatím úspěšně studuji jeden z nejperspektivnějších oborů vůbec (Informatika) a i kdybych měla skončit jako řadový programátor, nejhůř se mít rozhodně nebudu. Sice to není zrovna život takový, jak bych si ho představovala, ale není to ani tak špatné. Řekla bych že jsou to lehce příznivé vyhlídky. Navíc by se dalo říct, že na to mám talent, i když ten taky plně nerozvíjím.

Ale já vím že dokážu víc, jenom kdybych se víc snažila.

Tahle myšlenka ve mě možná trochu způsobuje výčitky, ale výčitky nejsou dobrá věc, jsou jako pijavice které nás vysávají zevnitř a nejhorší je že si je sami nasadíme a jen my je můžeme zase sundat. Výčitky jsou druhem psychického masochismu a já mi myslím že se týrám v jiných oblastech dost. Jednoduše řečeno – výčitky nejsou zrovna moje parketa. Jsem toho názoru, že člověk by neměl litovat ničeho, ať už udělal cokoliv, protože už to stejně nevrátí – měl by se poučit a jít dál. (Neznamená to však, že ty chyby člověk nedělá!) Docela se mi to za poslední roky daří aplikovat, bohužel jsou tady pak tací, kteří o mě řeknou že jsem namyšlená, arogantní, ledová královna… No, brát jim to nebudu, protože jakmile někdo k takovému názoru dojde, tím že se budete obhajovat ho akorát utvrdíte v tom, že se trefil do černého. Mám kolem sebe lidi, kteří vědí co se v mé hlavě odehrává, chápou proč reaguju tak jak reaguju, a to stačí. Víc nepotřebuji, jenom tyhle přátele.

Ale zase odbíhám od tématu. Vážně občas nevím, jak ten můj mozek pracuje.

Jednoduše chci od života víc. Ale jsem líná. Přestože podle mého psychologického profilu to není lenost (INFP), ono to ve skutečnosti lenost vlastně je.

Teď se k tomu hodí jeden veřejný příspěvek na faqbuku nějakého Davida Grudla, kterého vlastně vůbec neznám (dostala jsem se k tomu náhodou přez jednu kamarádku):

„Čtení se u nás neskutečně přeceňuje. Když někdo prohlásí, že přečetl za měsíc deset knih, nedíváme se na něj s opovržením, že nesmyslně proflákal hromadu času, ba právě naopak, v naších očích stoupá. Dokonce to zachází tak daleko, že se jedná u knih o výjimce z DPH! Nalijme si konečně čistého vína a pojmenujme čtenáře jako frustrované jedince, kteří si své komplexy řeší útěkem do vysněných realit. Není na tom naprosto nic obdivuhodného. Uvalme na knihy stejnou spotřební daň, jako na jiné drogy. A oslavujme frajery, jako třeba jsem já, kteří deset let žádnou knihu nepřečetli.“

Nemůžu říct že s tím člověkem souhlasím, ale ani nemůžu říct, že jeho pohled nechápu. Co jsem tím vlastně chtěla říct – to, že utíkám od reality ještě neznamená, že nejsem líná se v realite realizovat. Pro lidi, co mají hodně velkou fantazii, jsou tyhle „výlety“ jak já tomu říkám mnohem jednodušší, než něco udělat v životě. Vlastně je to skoro jako virtuální realita a je jenom na nás, jak moc do detailu ji vytvoříme. Lidi kteří nemají tolik inspirace ji mají v knihách, filmech, seriálech, v mém případě anime, avšak já jsem schopná si jen tak lehnout do postele a několik hodin „snít“ (anglicky se tomu tuším říká daydreaming). Jen tak. Je úplně jedno, jestli mám mít druhý den zkoušku, nebo jsou prázdniny a nemusím nic dělat. Já vlastně díky tomu ani už nevím, co je to nuda. Čekání, ať už na cokoliv mi díky tomu vlastně už nevadí. Někdy tuto „schopnost“ využivám pro připravení se na těžké události – důležitý citlivý rozhovor s kamarádkou/rodiči, obhajoba projektu, plánování projektu (algoritmus), přemýšlím nad jednotlivými alternativami, dokážu si je celkem věrohodně „nasimulovat“ v hlavě. Je to velice, velice důležitá a užitečná schopnost, kterou každý nemá. Ale tak jako tomu tak většinou bývá, má to i svou daň, a mnohých situacích to nedokážu už vědomě ovládat.

Tak nejprve jeden fakt: Je to jako droga.
Jasně, i když vím, že svět který si vysním, není skutečný, je většinou tisíckrát lepší nebo aspoň přijatelnější, než realita. Proč lidi začínají být drogově závislí? Většinou nemají tuhle schopnost a jedině s drogama se dokáží odprostit od skutečnosti a svých problémů. Ani nechci vědět kolik světově uznávaných umělců bylo/je na drogách, většinou hlavně ti, co ke svým pracem potřebují fantazii.

Druhý fakt: Už to není jenom koníček.
Stejně tak jako pro umělce, i já jsem tuto schopnost dovedla do fáze, kdy je mi vlastně užitečná v reálném životě. Pro umělce je to nutnost, jak se uživit, pro mě je to způsob, jak být v tomto světě o krok na před před ostatními. Ne jenom že si potom máte jak obhájit vaše úniky před ostatními, ale především je dokážete obhájit sami před sebou. Takže i když si možná později uvědomíte, že máte problém – je stále jednodušší a výhodnější ho neřešit.

Třetí fakt: Někdy strácím kontrolu. 
Jsem jenom člověk. Nejsem dokonalá a občas mám své dny (nemyslím tím teď konkrétně měsíčky). A právě kvůli tomu že nejsem vždycky ve formě, tak mi to občas „ujede“. Pro některé drogově závislé takové „ujetí“ může znamena ti smrt předávkováním. Ne, to u mě nehrozí. Ale mám poruchy pozornosti, častou únavu (to je nejšpíš i ne zrovna ideální životosprávou), někdy jdu na „výlet“ když se to zrovna nehodí, představuju si věci které si představovat nechci, a podobně. Není to zrovna v pořádku. Jsem si toho vědoma. Otázkou je, jestli mi to stojí za to. A zatím mi to za to stojí.

No, bohužel tohle a ještě pár dalších věcí ze mě dělá člověka, který má problém přežít v moderním světě. Bohužel nesouhlas s byrokracií a naprosto nelogické věci v naší společnosti se díky tomu promítají mnohem více do mého životního stylu. Neumím jednoduše zatnout zuby a šlapat, vlastně ani nechci. V minulosti bych byla upálena jako kacíř nebo čarodějnice, dneska se díky bohu takové věci nedějí. Už se ani nesnažím maskovat – je to únavné a depresivní. Proto má taky hodně lidí se mnou problém. Taky mi dělá někdy problém postarat se o své základní potřeby. Nejde o úklid nebo navaření, ale třeba o získání prostředků (peněz) k získání základních pro život důležitých věcí. Vlastně práce programátora pro mě bude vhodná – budu žít ve vlastním světe kódu a bude mě to živit.

No, kdo ví jak to se mnou dopadne. Jen čas ukáže. Třeba se svým životem něco udělám, a napíšu konečně knihu. Třeba se mi podaří nakreslit komix. Třeba…. atd. Hodně snů, ale žádná opravdová snaha je realizovat. U mě by se dalo říct – plítvání talentem.

Třetí téma: Lidé okolo mě, moje filozofie

Jo, tohle téma už jsem trochu načala v předešlém textu. Vlastně jsem si teď uvědomila, že asi nebude vhodné ho příliž rozvádět. Měla bych se jednoduše smířit s tím, že v životě potkám lidi, kteří mě budou, ať už z jakéhokoliv důvodu, nenávidět.  Nejhorší na tom je, že já vlatně ani netuším proč. Možná to ani sami nevědí. A ať už si myslí kdokoliv cokoliv, tohle vážně není můj problém. Já sama se sebou problém nemám – ne takovej, abych se nenáviděla – a mám kolem sebe hodně přátel, kteří ten problém taky nemají. Takže když se na to podívám z hlediska pravděpodobnosti – problém není ve většině, ale v menšině. Tak jako není můj problém to, že někdo má nějaký pocit… I když možná se jim zdá, že ten pocit v nich vyvolávám já nebo moje činy/slova, měli by si tito jedinci uvědomit, že je problém v tom, jak se na mě dívají, a ne v tom, jaká jsem, jak jednám nebo co říkám.

To je jak si chlapy věčně stěžují na ženské a ženské na chlapy:
Muž: „Miláčku, koupil jsem ti růži.“
Žena: „ZASE růži? No vážně, ty nemáš fantazii.“

Je to primitivní příklad, já vím, ale to co řeknu dál, se dá aplikovat na téměř všechny případy. Místo toho aby žena ocenila, že si na ni muž vzpoměl a místo toho aby spěchal domů tak ji koupil růže, které jsou považovány jako symbol romantiky (nebo aspoň tomu chlapy v práci poradili, co tomu ale chlapy rozumí, že?), tak ho zprdne za to, že ji donesl ZASE růži. Mohla mu to i třeba říkat, ale někteří lidi (hlavně typičtí chlapy) myslí přímočaře a jednoduše. Pro ně je kytka jako kytka, barva jako barva. A v principu tomu tak vážně je! A není na tom uvažování nic špatného. To že některým věcem přisuzuje žena nějaký význam ještě neznamená, že jim je přisuzuje i muž. Takže pokud muž udělá něco za účelem ženu potěšit – žena by si měla ten účel uvědomit a z toho by měla mít radost. Jenže né, my ženy si nemůžeme pomoct, i když si mnohdy ten účel uvědomujeme, a stejně stropíme scénu. A protože jsme se nezachovali chápavě, ale jako pitomé slepice, muž nemá důvod se zajímat o účel našeho rozčilování se a zachová se jako pitomý kohout – a hádka je na světě.

Pokud tohle děláte, rozlučte se s normálním klidným vztahem.

Upřímně bych těmhle pitomým slepicím dala přez držku. Je pravda že i někteří jedinci mužského pohlaví (naschvál neříkám muži ani chlapy) se chovají podobně, mnohdy právě proto že to okoukali doma od svých maminek nebo si myslí, že tím získají převahu nad ženskejma, nebo jsou jednoduše moc zženštilý. Ty bych vykastrovala a přeoperovala. Vážně. Někdy se za ženy stydím. Chcete mi říct že já taky budu mít takové manýry? Jestli ano, prosím svého budoucího, aby mi výchovně vlepil a doufal, že se mi v hlavě rožne.

 

No, já myslím že na jeden článek toho bylo až až. A já se aspoň trochu vypsala. Takže… Hurá zveřejnit na blog, který nikdo nenavštěvuje.

Přeji příjemný a klidný život!

Oči – okna do duše?

Nechci aby vzniklo nějaké nedorozumění. Neuznávám líčení. Uznávám přirozenou krásu. Ale někdy si prostě nemůžu pomoct, někdy se chci aspoň trochu přiblížit k dokonalosti. Jediné co opravdu uznávám je řasenka a tenké linky na horním víčku, stíny už moc ne, jen na nějakou tu páteční akci.

Jenže jsem zjistila, že se tím můžu zase trochu kreativně vyjádřit a vyřádit. Oči – něco úžasného. Nalíčit je, je jako kreslit na papír. Mým cílem se najednou stává zvýraznit tvar nebo ho trochu skrýt, pokud se mi nelíbí. Oční víčko je jako čistý papír, který přímo čeká na to, až na něj někdo začne kreslit. Ne se vším líčením se může chodit ven, občas to přeženu, ale abych nedopadla jak některé holky, které nemůžou ani vynést odpaďák nenalíčené (ano, znám takové!), tak někdy jdu prostě tak, jak jsem vstala ráno, učešu se a max. si dám tu řasenku.

Vím, jak jsem v 15ti chodila po městě a v duchu se hrozila těch prapodivných kombinací barev a přehnaného šíleného líčení, ale když mě dneska někdo potká v den, kdy jsem to trochu přepískla, nedivila bych se, kdyby si pomyslel totéž. Přesto si myslím, že se nelíčím špatně, jsou lidi, kteří si nedají práci s tím co jim sluší a prostě si udělají to, co se jim líbí, nehledě na to, jaký tvar oka mají a jestli to nevypadá divně.

Ne, vážně, divili byste se, vážně ne každému sluší tlustá černá linka na dolním víčku (nejhorší když je JENOM na dolním víčku) nebo křiklavé jednolité barvy jak si dává Nicki Minaj, která celkově připomíná mrkací panenku. Tím nechci říct, že se mi její styl nelíbí, ale kdyby ji člověk potom viděl nenalíčenou, tak ji vůbec nepozná, protože bude vypadat úplně jinak, ale do videoklipu klidně, tam je dovoleno všechno.

Jedna fotka, která se mi strašně líbí, a taky ukázka mého líčení (album je veřejné, měl by si ho moct prohlédnout každý) – Zde

 

Seznam…

…věcí, co si chci koupit nebo bych chtěla udělat:

 • hifinu,
 • židli k psacímu stolu,
 • nové sluchátka k mobilu,
 • nějaké nové hadry,
 • zajít si ke kadeřnici,
 • zaregistrovat se na pilates, (a chodit tam!!!)
 • zrekonstruovat stránky,
 • dopsat příběh,
 • víc přispívat,
 • najít čtenáře,
 • nafotit nějaké fotky,
 • chodit do školy!!! (heh),

a možná mě ještě něco napadne.

Čas letí

a my s ním. Kurník, kde jsem to jen četla? xD

Je zkouškové, je toho strašně moc. Moc se toho děje a přitom se neděje nic. Moje ruce se natahují do tmy a stejně není nic, na co by mohly dosáhnout. Den za dnem a takhle to jde stále dokola. Učení, chvilka klidu, učení. Je pravda že si teď často beru víc klidu než bych měla, tomu učení bych se měla věnovat víc. Ale… není to už ani o vůli. Je to o zdravém rozumu.

Jak paradoxně to zní. Člověk by asi čekal, že rozumné bude se prostě učit na plno. Ale nedokážu to. Hrabe mi z toho, jsem z toho akorát frustrovaná. Moje deprese dostála obrátek, že jsem měla z ničeho nic návaly breku a hysterie. Co s tím? No, normálně to je už na psychiatrii, ale já se z toho nějak vyhrabala sama, a to tím, že jsem se tomu učení nevěnovala tolik, jak bych asi měla. Ale co, vážím si svého duševního zdraví a nehodlám ho obětovat pro školu.

A něco nového z mého světa povídek – labyrint už má 14 kapitol, ale nebyla pořádně příležitost je zveřejnit. Navíc, dlouho tu nikdo nebyl, ani nevím, jestli to má kdo číst. Možná začnu přispívat do nějakého spolku, jestli mě přijmou. Ale mít vlastní stránky je přeci jen prostě lákavější…

A další věc z mého světa – skvělá písnička – http://www.youtube.com/watch?v=NnvTtidxV8w

♥ jen škoda že k tomu ještě není překlad… Název je Moonlight Symphonia a vyjde to celé až 15.2., fňuk. Kráťoučká povídka inspirovaná touhle písničkou 🙂 – http://stories.shailleen.cz/?page_id=249