Press "Enter" to skip to content

Archiv pro měsíc: Červenec 2010

Constantine (2005)

Nehodlám tady kopírovat recenze někoho jiného ani sem psát vlastní, ale každopádně chci upozornit na filmy, které ve mě zanechaly něco víc, než jen potěšení. Moje zajímání se o mystiku a podobné věci má občas za příčinu, že strácím pojem o reálném světě. A jedním z nich je bezpochyby i Constantine.

První, samozřejmně, co mě na tomto filmu zaujalo, byl můj dlouhodobý favorit z Matrixu, Keanu Reeves. Nehodlám se vyjadřovat k tomu, jak skvělý a dokonalý herec to je.

Další věc co mě rozhodně zaujala, je nápad. Svět, který mi tolik připomíná ty tuny textů a povídek, co jsem napsala. Myšlenka, že „bůh je jenom díte pozorující pískoviště“, neboli svět, provází celý tenhle film. Bitva mezi peklem a nebem se nejvíce projevuje na nás, ale nemusíme za tímto pomyslným peklem chodit daleko, když se podíváme na naši dobu. Líbí se mi, jak se v Constantinovi převrací pohled na samotnou církev, nechává samotného archanděla, který by měl představovat to dobré, pomáhat synovi ďábla, a nakonec se hlavnímu hrdinovi dostává možnosti dostat se do vytouženého ráje – ovšem opět s tím, že mu to zlomyslnost pekla zase zakáže. Taky se mi líbí další věc, kterou Gabriel říká, než se z něj stává člověk – že lidi mají to štěstí, že jsou tolik milováni bohem, že jsou jediní, kdo mají možnost dostat se do ráje, a přesto podle toho nejednají. Mají tolik možností, a přesto si většinou volí špatně.

Pouto, které bývá tolikrát podceňované mezi dvojčaty, bylo jedno z mála věcí, co mě fascinovalo. Četla jsem mnoho publikací o tom, jak zázračné toho pouto je, třeba v mládí mají svůj vlastní jazyk, kterému nikdo jiný nerozumí, cítí to co cítí to druhé, doplňujou si navzájem myšlenky. Když se na tomto poutu pracuje, může se rozvinout, sice není tak mocné jak by si někdo představoval, ale vzhledem k tomu, že v našem světě nic podobného moc prozkoumané není, je to aspoň zajímavé a nové. Ne jednou se stalo, že když tato dvojčata byla oddělela od narození, stejně si k sobě našla cestu. Někteří okultisti dokonce věří, že mají jednu duši. Možné to samozřejmě je, ale nemusí to být pravidlem. Přirovnala bych to asi k siamským dvojčatům.

Ale to už jsem zase odbočila. Pokud někdo viděl Dogmu nebo prostě má rád mystiku, tak mu to určitě doporučuju.

The Last Airbender (2010)

Ano, mimo jiné jsem se už dívala i na tuhle novinku. Ani nevím, co bych k ní mohla říct. No, fantasy mám ráda, to asi víte, a proto jsem se na tenhle film hodně těšila. Musím říct, že to byl zážitek, o tom není pochyb. Opravdu famózní zážitek. Ale viděli jste už film, kterému přeci jen moc efektů zaškodilo? Dobře, svítící oči, magie, no, to je ještě fajn, ale ABY SE ZVEDLO CELÉ MOŘE JEN PROTO, ŽE PŘED NÍM TANCUJE NĚJAKEJ CHLAPEC? To je na mě vážně trošku moc. A taky mě překvapilo, čekala jsem, že to bude jednotný film, a když jsem potom na začátku filmu viděla „1. Book – Water“ tak jsem si říkala – jo fajn, bude to rozdělené na jednotlivé části. Začátek se odehrával opravdu u vodního národa, a tak jsem si myslela, jé, hele, vono to asi je vážně podle toho. Ale když potkají toho chlapce, toho „Avatara“, a letí s ním na místo, odkud pochází – klášter Vzdušných nomádů, setkal se s Ohnivým národem, osvobodil Zemské národy… No, už mi to do toho moc nesedělo. Až potom jsem pochopila, že se to týkalo toho, že se naučí vodu jako druhou.Takže nás čeká ještě další film.
Jasně má to být hrdina, kterého stovky let neviděli, a vono hele, on umí jenom vzduch! xD
Ne, nebudu tomu filmu křivdit. Je hezké, že se chlapec snaží svému osudu vyhnout, jak nejlépe může, protože mu oznámili, že nebude moct mít nikdy rodinu a tak, ale věřím, že to taky nějak vymakají. Ale je to pro něj velice charakteristické. Hned od začátku má spasitelské pudy a velmi těžce nese, když něco nedokáže – netrpělivý a s hrdinským komplexem, na to jak mladě vypadá. Přesto si mě koupil.
A kdo že vlastně způsobil všechny ty problémy a nepokoje, vyhlazení Vzdušných nomádů? Ohňáčci, naši milovaní, kteří chcou Avatara za každou cenu zajmout (kdyby ho totiž zabili, tak by se převtělil, a museli by ho opět hledat), protože by jim mohl narušit plány vladnout všem národům… Jo, vyhladili vzdušné nomády, protože věděli, že jim se narodil Avatar, ale to už se nějak neřešilo, že tam by se převtělil… Chlapec je plný zlosti, a bojuje proti nim jak nejlépe dokáže (že to ale ještě moc nedokáže).
Ne neměla bych být zlá, protože i přesto všechno, že to byla taková přeháňka, se mi film líbil. Vážně. A taky vám sem dávám link na nějaké streamy, zase v angličtině, a bohužel kino-rip.
link – pozor na pop-up okna!

Elsewhere (2009)

Aaaa… Tohle je velice zajímavý film… A pokud chcete vidět našeho drahého Paula Wesleyho (nejsem jím posednutá, jen jsem náhodou koukala na filmy, ve kterých hrál), jak do něj na záchodě někdo pálí červené paintballovky xD No, ale k zasmání ten film teda vážně není. Dalo by se dokonce říct, že film je až hororovej, ale do nějakýho děsivýho hororu má daleko, jinak bych na to nekoukala. Jde o dvě kamarádky, i když jsou velice rozdílné povahy, nedokázaly by bez sebe žít. Kromě toho, že hlavní roli hraje naše Jesica z Twilight (Anna Kendrick), která podle mě není zrovna skvělá herečka, ale tady se mi líbila, má opět film celkem zajímavý příběh.

Rozhodně se to nebude líbit někomu, kdo má rád superní efekty a hvězdné obsazení (i když by někdo řekl, že to téměř hvězdy jsou, ale víte asi co tím chci říct), protože to není opět film, do kterého se vrazili miliardy. Ten film krásně poukazuje na to, jak si američtí teenageři věří, myslí, že se jim nic nemůže stát, a právě když se něco stane někomu jako je jedna z děvčat Jillian (vyvrhel společnosti), tak to stejně nikoho nevyleká. „Vždyť je to normální, znáte to, tyhle děti… Nelíbí se jim doma a tak utečou protože si neuvědomují, že nic lepšího jako milující rodiče mít nikdy nebudou…“ Jenže ne vždycky je to tak jednoduché soudit, že?

Celý děj se točí okolo zmizení jedné z děvčat, a jediná Sarah má tušení, co se ji asi stalo, když ji dojde jednou v noci velice podivné video. Začne pátrat a ptát se, ale jediné, čeho se ji dostává, je dokonce radost z jejího zmizení. Zklamaná Sarah nakonec přijde na heslo, které odemiká přístup na internetový účet Jullian a začíná pátrat po podivném příteli, o kterém ji kdysi vykládala. S tímto se začínají dít velice divné věci, a Sarah ne jednou někdo jen tak vyfotí a hned na to ji tu fotku pošle – děsivé, že? Je hezké, co všechno podstoupila, jenom aby očistila Jullianino zmizení a zmizení řady jiných děvčat, na které ji přivedla jedna šílená matka jednoho z nich. Nejlepší na tom celém je – vraha má celou dobu pod nosem. Až když se spřátelí s dcerou vraha, která ji prozradí, že je tatínek divnej, a že to on ji dal bílou mikinu, kterou tak ráda nosila Jillian, začne to Sarah pomalu docházet a dokonce objeví i místo činu, kde málem ona se svým novým kamarádem přijdou o život…

No, nebylo by to ono, kdyby to nemělo jakž takž dobrý konec… Rozhodně to bylo věrohodné a promyšlené. Mě se film líbil, a proto vám sem dám link, kde najdete další na streamy, jeden z nich je i na megavideu ve vysoké kvalitě.

Link – pozor na pop-up okna!

Fallen (2006) – Válka andělů

FallenJestli můžu něco doporučit pro fanoušky andělů a mystiky, tak tohle. Nepleťte si to s filmem z roku 1998, tohle má 3 díly, není to zrovna profesionálně udělané, ale pokud máte rádi hrdinství, akci, andílky… A hlavně Paula Wesleyho (The Vampire Diaries) v hlavní roli, tak to musíte vidět.

Jediné co mě tak trochu zaráží, nemám ráda takové málo pravděpodobné věci, jako že „přesně na 18 narozeniny“ se něco začne projevovat, protože hodinky každého člověka tikají jinak, dokonce i puberta začíná každému jinak… No dobře, až na tenhle malej detail, který vadil mému citu, to má velice pěkný příběh. Moc hezky je charakteristická osobnost hlavního hrdiny, Paul zase podal velice dobrý výkon podívina (prostě se na to perfektně hodí, hrát sexy vyvrhela společnosti) a když se to snaží svému adoptivnímu otci říct, že se s ním něco děje, vůbec ho nepustí ke slovu… xD Velice charakteristické.

Další věc, která v prvním díle nějak vyšumí, a potom uprostřed dvojky nějak vyvztane, je dívka, kterou potkal na své staré škole. Zjistí, že je také kříženec a zachrání ji, oh, jak romantické, až na to že si pár hodin předtím málem něco začal s jinou. xD Ne, zasmála jsem se, nesmíte to brát příliž vážně. Není to žádný superní film plný perfektních efektů, ale příběh to má opravdu dobrej, a pokud nejste zrovna vyznavači kinofilmů a moderní techniky tak vás to určitě zaujme.

Ale ještě bych přeci jen jednu věc tomu vytkla – konec, když zjistí že je syn… no nebudu prozrazovat dopředu, ale je to taky hustý – a jelikož je jediný, kdo dokáže padlé anděle posílat do nebe, tak to samozřejmě klíčové v celém ději. Ale to, že po odehrání celé zápletky, se z ničeho nic už padlý andělé nemusí skrývat před mocnými, ani tito kříženci, mě přijde trochu moc. Přece nic není ze dne na den. Ale to je detail.

V češtině to dávali nedávno na AXN sci-fi, ale já to našla bohužel jenom slovensky, a anglicky se to hledá opravdu špatně, protože to není tak známé a pletou se tam jiné filmy – no hold téma padlých andělů je celkem oblíbené. Ale na Paulových pažích vytetovaná jména spasených vypadají opravdu sexy. Díly se jmenují The Beginning, The Journey a The Destiny. Stream jsem žádnej nenašla, bohužel.

The Lovely Bones

Já vím, že je to blbé, protože, dneska psala o tomto filmu i Babunka… Když já si nemůžu pomoct. Koukla jsem na trailer, a spustila první stream, co jsem našla.

Začátek člověku nic neřekne, člověk poslouchá, netuší, co za srdceryvný zážitek ho čeká. Poslouchá, jejímu hlasu (já to měla anglicky, nevím jaký je český dabing), a když vypráví o dni své smrti, v první chvíli člověk ani nemá pocit, že někdo umírá. Poslouchala jsem jak ve snu, a i když už byla mrtvá, tak vlastně stále žila. Stále byla tady…

Od okamžiku, kdy umřela, mi tekly slzy, až téměř dokonce. Od tohoto okamžiku jsem si ten film zamilovala. Kdybych ho viděla v kině, asi bych tam zůstala sedět aspoň další dvě hodiny, protože bych nebyla schopná vztát, natož ještě chodit. Ten film má tak silný náboj… A ten mezisvět… Ten byl tak nádhernej… Jak v pohádce… Knížku jsem sice bohužel nečetla, ale film byl udělanej perfektně. Ještě teď, když si vzpomenu, jak to všichni prožívali, a jak byla její sestra statečná, aby vlezla do toho domu… Jak je ten svět nespravedlivej, že i když to všichni tuší, kdo to byl, vnitřně to cítí, stejně to trvá dlouho, než člověk nalezne spravedlnost…

A nejvíc mě bylo líto, jaký pech měla s tím svým vysněným klukem. Aspoň že na konci své poutě v mezisvětí měla možnost zažít ten jedinečný polibek, a potom mohla s klidem odejít do nebe. Aspoň že tohle.

Ale když se na to podívám já, asi bych nedokázala vůbec chtít zastavit toho otce, kdyby ho měl opravdu tou pálkou praštit. Jsem černá duše, vím to o sobě. Kdyby takovej hajzl to udělal mě… Neodpustila bych mu. Nedokázala bych to. Toužila bych po pomstě do poslední chvíle. A myslím, že vzhledem k tomu, kolika děvčatům ublížil, byla jeho smrt nedostačující. Měl trpět! V agonii! Bože můj, jak já jsem z toho filmu zničená, neuvěřitelné.

Až na některé detaily – dokonalé.